A projekt célja:2019 projekt 642x336 A projekt célja az aktív befogadás, többek között az esélyegyenlőség és az aktív részvétel előmozdítása, valamint a foglalkoztathatóság javítása.

Projektazonosító: TOP-5.3.1-16-BK1-2017-00002

Támogatás aránya: 100%

Megvalósítás vége: 2020.03.15.

A projekt tartalma:

Minden településen megtörténik a helyi nyilvánosság fejlesztése, helyi részvételi fórumokat tartanak a helyi cselekvési terv elkészültét követően az első évben 4 alkalommal, a 2. és harmadik évben 2-2 alkalommal. Mindenhol információs pontok alakulnak ki.

A projekt keretében 2 főt foglalkoztatnak a projekt első 36 hónapjában, 1 fő szakmai vezetőt,1 fő közösségfejlesztőt, valamint bevonnak még a projektbe 1 fő önkéntes közösségfejlesztőt, aki a projekt teljes időtartamában ellátja a feladatot, ezzel biztosítva a finanszírozott közösségfejlesztési folyamat és az önjáró közösségek közötti átmenetet.
A 3 foglalkoztatott 120 órás közösségfejlesztő képzését a projekt keretében finanszírozzák. Továbbá 1 fő kulturális szakember a helyiek közül részt vesz a „Cselekvő közösségek” kiemelt projekt közösségfejlesztő képzésén.


1. Ballószög Község Önkormányzata • Helyi hagyományok feltárása • Közösségi eredmények bemutatása • Közösségek szomszédolása • Közösségi kiállítás szervezése • Falukönyv, kalendárium • Helyismereti, helytörténeti dokumentumok gyűjtése, feltárása

2. Helvécia Nagyközség Önkormányzata • Közösségek szomszédolása • Tankatalógus készítése • Helyi értékfeltárás – értékőrzés • Helyi szellemi, kulturális örökség feltárása • Tanulókörök.

3. Fülöpháza Község Önkormányzata • Falukönyv, kalendárium A közösségfejlesztési folyamat szakmai minőségének biztosítását a közösségfejlesztési folyamatban érintett lakosok, helyi szakemberek és döntéshozók belső képzése, valamint külföldi és belföldi tanulmányút biztosítja.


A projekt lehetőséget kínál a lakosság aktivitási hajlandóságának javítására, hiszen beleszólási lehetőségük lesz a helyi történésekbe és nem a másik által megszabott körülmények alakítják a helyi közösségi lehetőségeket. A pályázat első évében erre a közösségi interjú, a közösségi beszélgetések, a közösségi felmérés és a fórumok adnak lehetőséget.


 

 A közösségi interjúk elkészítése a kapcsolatépítés első lépése, amely megalapozza a remélhetőleg sikeres közös munkát a helyi emberekkel.

A közösségi interjúkkal azt a célt próbáltuk megvalósítani, hogy a település vezetőit, aktív személyiségeit kötetlen beszélgetésre invitálva kialakítsuk a később kialakuló közösségi élet aktív magját, és a segítségükkel később egy aktív és önmagáért tenni akaró és tudó cselevő közösség jöjjön létre.

A közösségi interjúk kitöltésének nagy részét a szakmai vezető és a közösségfejlesztő kolléga végezte el személyes kapcsolatfelvétel útján. Azonban nem lehet figyelem kívül hagyni azt a tényt sem, hogy a pályázat három települést ölel fel, jelen esetben Ballószög, Helvécia és Fülöpháza. Mind a három településen további lelkes segítőkre találtunk, akik további aktív személyeket tudtak megkérdezni, bevonni az interjúztatásba. 

A közösségi interjúk lebonyolítása a három település önkormányzataiban, nevelési-, oktatási-, egészségügyi intézményeiben történtek meg előzetes egyeztetés után. 

A három településről összesen 96 db kérdőív érkezett vissza (Ballószög: 39 db, Helvécia 30 db, Fülöpháza 27 db.) Megjegyzendő, hogy sokaktól nyomtatott formában kaptuk vissza a kérdőíveket. Mind a három településre vonatkozóan elkészültek a beszámolók, ld: „Közösségi interjúk eredményeinek összefoglalása Ballószög településen”, „Közösségi interjúk eredményeinek összefoglalása Helvécia településen”, Közösségi interjúk eredményeinek összefoglalása Fülöpháza településen. 

Eredmények, várható kimenet:

A közösségi interjú kapcsán elmondható, hogy kialakult a helyi kezdeményezők köre, a „központi mag”, megindult a helyi önkéntesek kiválasztódása – „szélesebb kör”, kialakult az első hálózati kezdeményezés, valamint körvonalazódott a kép a megkérdezettek cselekvési hajlandóságáról, a helyi identitás tartalmáról. 

Összességében elmondható mind a három településre vonatkozóan, hogy az itt élő lakosok nyitottak az új dolgokra, érzékenyek egymás megsegítésére.


A közösségi felmérés egy „ajtótól ajtóig” történő, a helyi lakosok aktív részvételével megvalósuló, közösségfejlesztő aktivizáló módszer, amelyen mindenki megszólításra kerül a településeken, s a közjóért cselekvők köre szélesedik. 

A közösségi felmérést módszertani szempontból megelőzik a közösségi beszélgetések mind a három településen és a közösségi interjúk, melyek iránymutatást adnak a közösségi felmérés összeállításához. 

A közösségi felmérés minden esetben önkéntes és név nélkül történik, mely lehetőséget ad olyan személyeknek a bevonására is, akik egyébként nem kívánnak véleményt alkotni. A felmérés egyik lehetősége a pályázat kezdeti szakaszában, hogy a helyi ügyekben is tájékozódhassanak a lakosok és íly módon véleményt formálhassanak azokban. 

A közösségi felméréshez kapcsolódó kérdéssor konkretizálására, összeállítására a közösségi beszélgetések során nyílik lehetőség az aktív tagoknak. A közösségi felmérés az alábbi tematika alapján készült el, illetve az alábbi csoportelemeket tartalmazza: 

-       területi elosztásra vonatkozó adatok (település, belterület, ill. külterület),

-       kor, nem, iskolai végzettség, családi állapotra vonatkozó kérdések,

-       helyi identitáshoz kapcsolódó kérdések,

-       helyi érintett település, településrész, térség közösségi tevékenységének történeti feltárására vonatkozó kérdések (helyi hagyományok feltárása, közösségi eredmények bemutatása, közösségek szomszédolása, közösségi kiállítás),

-       helyi történelem feltárása, a mindennapok megörökítése a helyi lakosok és a kulturális intézmények bevonásával (falukönyv, kalendárium, helyismeretim helytörténeti dokumentumok gyűjtése, feltárása, a helyi szellemi kulturális örökség feltárása, tanulókörök)

-       szomszédos településekre vonatkozó kérdések,

-       helyi nyilvánosság fórumaira vonatkozó kérdések,

-       információs pontra vonatkozó kérdések,

-       kifejtős kérdések

A közösségi felmérés kérdéssora február végére került összeállításra. Március első két hete folyamán szeretnénk a lakosság számára elérhetővé tenni mind internetes formában, mind nyomtatott formában. A közösségi felmérés összegyűjtésére első sorban a helyi művelődési intézmények, továbbá az önkormányzatok, a nevelési-, oktatási-, és egészségügyi intézmények kerülnek felkérésre. 


Részvételi fórumok célja, hogy egy közösség tagjaira szerveződött nyilvános találkozó, ahol a helyi közösséget foglalkoztató kérdéseket, problémákat lehet megvitatni, hogy közösségi válaszok születhessenek azokra.

A pályázat során kiemelt feladat a helyi identitás megerősítésével és az aktív közösségi léttel célunk csökkenteni az elvándorlást. Célunk a három település között már meglévő kapcsolat erősítése további, a település lakosai közötti kulturális és gazdasági együttműködések létrejöttének érdekében. Ballószög, Helvécia Helyi Esélyegyenlőségi Programjában kiemelt célként jelenik meg, hogy a településeken biztosítani kell a gyermekeknek az értelmes szabadidő eltöltésének lehetőségét. A projekt több olyan akciót (népismereti tábor, tanulókörök, kiállítások, hagyományőrző programok, stb…) tartalmaz, amely egyrészt ennek az igénynek megfelel, másrészt a korai életszakaszban arra neveli a fiatalokat, hogy közösségben, a helyi értékekre építve hasznosan tölthetik el az idejüket.

Ballószögön, Helvécián és Fülöpházán is megvalósultak a részvételi fórumok.

Információs pontok:

A településeken széles hozzáférést biztosító, könnyen megközelíthető helyen lévő tájékoztatási pontok kerülnek kialakításra, 


A közösségi kiállítás 2019. évben a XV. Szüreti napok keretén belül kerül megrendezésre, mely az esemény ideje alatt egész nap nyitva volt. A két nap folyamán közel 600 fő tekintette meg a kiállítást, mely a Faluház melletti épület 3 helységében lett kialakítva. Az egyes helységek az alábbi személyek után lettek elnevezve, mely méltón tükrözi a kor sajátosságait, kihívásait: Wéber – szoba, Csókás – szoba, Terbe- szoba.  Kicsik és nagyok egyaránt örömét lelték, hiszen a kiállított tárgyak Ballószögi lakosok felajánlásai voltak - bútorok, régi iratok, fotók és a mezőgazdaságban, ház körüli munkák során használatos tárgyak. A kiállítás 2019. október közepéig lesz megtekinthető előzetes telefonos vagy személyes egyeztetést követően.

Az előkészítő munka kapcsán meg kell említeni, hogy a helyi lakosok nagy örömmel segítettek, hiszen volt, aki tárggyal, volt, aki interjúval és volt olyan, aki további személy megadásával segítette kutató munkánkat. Külső szakember segítségét is kértük a Kecskeméti Múzeum egyik muzeológusát kértük fel többek között erre a feladatra is. A személyes megkeresés mellett egy Facebook csoportot is létrehoztunk (Nosztalgikus Ballószög), mely az egy éves kutatómunka során egyre több helyi lakos kapcsolódott be, ezáltal is növelve az esemény eredményességét.

A 2019. évi kiállítás fő témája a múlt század kulcsfontosságú embereinek Wéber Edén, Csókás Józsefen és Terbe Imrén keresztül Ballószög bemutatása volt. 

A kiállításon régi korabeli zenék és nóták voltak hallhatók a Terbe - szobában, valamint közkedvelt volt a vendégkönyv is, melyet a látogatók korosztálytól függetlenül használták. 


 2020. évben két turnusban helyi – és népismereti tábort szerveztünk a ballószögi alsó tagozatos gyermekek számára. Habár két évre volt betervezve a tábor egy- egy turnusban, de a helyi vezetőkkel és a pályázati szereplőkkel együttvéve azt a döntést hoztuk meg, hogy a jelen járványügyi helyzetre tekintettel segítünk a szülőknek ezzel is, hogy a gyerekek napközbeni ellátása helyben legyen leginkább megoldott. A tábor ingyenes volt, napi háromszori étkezéssel. Gazdag programokkal vártuk a gyerekeket: táncfoglalkozás, kézműves foglalkozások helyi és környékbeli előadókkal, túravezetés, helyismereti sétákkal, közös sütésekkel és rengeteg csapatjátékkal. A napközbeni ellátást 3 fő látta el, két pedagógus és további egy segítő.


A kalendárium tartalmának gyűjtése során a közösségszervezés módszertana figyelembevételével dolgoztunk a kollégákkal közösen. A kalendárium lektorálása kapcsán muzeológus szakember bevonása vált szükségessé.  

Mind a készülő kalendárium, mind pedig a 2021. év végére megvalósuló helyi történeti összefoglaló kapcsán a még 2018. őszén útjára induló Nosztalgikus Ballószög facebook csoportot tekintjük segítségül. Ez a közösségi csoport teszi lehetővé helyi és a már elvándorolt lakosok bevonását az akcióba. A csoportban lehetőség van fényképek közzétételére régi családi, közösségi események kapcsán, továbbá helyi hagyományok összegzésére. A kutató –gyűjtő munka során egy-egy téma összegzésére, valamint visszaigazolására megfelelő virtuális tér volt. A csoporttagok száma 672 fő, mely folyamatosan nő, egyre nagyobb érdeklődés övezi. 


Ballószög és Helvécia községek önkormányzatainak dolgozóival indult kisbusz a belföldi tanulmányútra. Először a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szorgalmatos nevű települést látogatták meg, ahol a helyi polgármester és alpolgármester vezette körbe a kiránduló csapatot. Az idegenvezetés közben jó gyakorlatként lehetett megtekinteni a település virágos, zöld felületeit, majd a felújított iskolát s annak konyháját, polgárőr bázist, templomot, az épülő bölcsődét, s végül a település szélén lévő horgásztavat. A résztvevők csodálták a település rendezettségét, szépségét. A településen készültek az új játszótér átadására, ami mellett közösségi tér került kialakításra, a község nagyobb rendezvényeit mint pl. a Falunap itt szokták megtartani. Az út következő állomása Vaja volt, ahol az egykori Vay-kastélyt tekintette meg a csapat. A szakavatott idegenvezető által az érdeklődők betekintést kaphattak Vaja múltjába, valamint a kastély történetébe. A közelben lévő nagyváros, Nyírbátor következett az úti célok sorában. A város híres legendáját ismerték meg a kirándulók a települési séta során. Másnap Nagyarra látogatott a csoport, ahol a Luby-kastélyt tekintették meg. Idegenvezető által ismerték meg a kastély életét, történetét, jelenlegi funkcióját. A nap második felében a híres szatmárcsekei temető következett, ahol Kölcsey Ferenc, a Himnusz írójának sírja is található. A nap végén a szamossályi önkormányzat látogatása következett, mint jógyakorlat. A település vezetője az egész településről és térségről átfogó képet adott, mely által a kirándulók megismerhették a környéket. A település vezetője elmondta, hogy egy nagyobb rendezvényt szoktak  rendszeresen megszervezni, a Falunapokat, amire a környező településekről is jelentős látogatókra számítanak minden évben. A polgármesteri hivatal udvarában kapott helyet a „Jó kis hely” elnevezésű épület. ahol hátrányos helyzetű gyerekeknek, fiataloknak tartanak szabadidős programokat, kézművesfoglakozásokat, háztartási ismereteket (sütés, főzés). A közösség igyekszik kihasználni a település földrajzi adottságait is a közösségépítés terén. A Szamos melletti településen minden évben szerveznek vízi túrát, Szamos-túra elnevezéssel. 

A környéken népszerű programhoz az ország távolabbi részéről és a határon túlról is sokan  csatlakoznak és kenuban eveznek el Szamossályiból Gergelyiugornyára. Fontos, hogy az ilyen belföldi tanulmányút során a résztvevők minél több információval, minél több jógyakorlattal érkezhessenek haza. A tanulmányút szervezésénél szempont volt részünkről, hogy olyan településeken láthassunk a közösségépítéssel kapcsolatos jó gyakorlatot, amik az ország más  térségéhez tartoznak, Mindkét esetben tapasztalhattuk, hogy a helyiek teljesen más problémákkal állnak szemben, mint mi ballószögiek, de a közösség szervezése, a helyi értékek és hagyományok megőrzése ugyanolyan fontos értéket képvisel náluk is. 


Közel 500 fő érkezett a hagyományosnak mondható Pikniknapra. Kicsik és nagyok egyaránt megtalálhatták a számukra megfelelő programot. A felnőttek sütögethettek, találkozhattak egymással, amire már nagyon rég nem volt lehetőség a pandémia óta. A közelben baráti focimeccs zajlott. Közben folyamatosan lovaglásra, lovaskocsizásra, légvárazásra, meseösvényre volt lehetőség. Bábelőadás, varázstrükkök színesítették a délutánt az érdeklődő gyerekek számára. Este kertmozi zárta a napot, melyen a legújabb Tom és Jerry filmet lehetett megtekinteni. A nap fénypontja, egy teljesen új program volt, a Meseösvény, mely a 4-10 éves korú gyerekeket várta a 12 állomására.

A szomszédos települések képviselői is részt vettek az eseményen. Külön standra települtek ki, ahol az érdeklődő látogatok kóstolhattak a helyi finomságokból, valamint szóróanyagokat vihettek magukkal haza. A helvéciai tanulókör jóvoltából a rendezvényre látogatott ki az Rc tankokkal a baráti kör, melynek leginkább a fiúk és férfiak örülhettek.


A közösségi felmérés eredményeképpen nagy igény mutatkozott helyben piac beindítására. Az önkormányzat a piac területét valamint az előtt lévő buszöbölt felújította uniós forrásból. Így valósulhatott meg teljes mértékben, hogy új köntösben megnyithatott 2020. év májusában a ballószögi piac. A szervezett piaci alkalmak 2 hetente kerülnek megszervezésre, melyek elsőként a helyi ill, környékbeli kistermelők, őstermelők és kézművesek számára ad helyet árusításra. Már az első alkalommal nagy figyelem övezte, és azóta is töretlen a sikere. A közeljövőben az önkormányzat további bővítését szeretné elérni, egy fedett részt kapna valamint szociális helységek kerülnének a környéken kialakításra. 

A Top –piac fb csoporton belül kerülnek meghirdetésre elsőkörben a piaci alkalmak, valamint a ballószögi társ csoportokban (Minden, ami Ballószög, Faluház és Könyvtár, Ballószög) kerülnek meghirdetésre. 


 Ezt a programot a karácsonyi készülődésre, az adventi időszakra és a farsangi hagyományok 

felelevenítésére  terveztük. A Betlehemi jászol megépítésével a karácsonyi készülődés meghittebbé tétele volt a cél, melyet a falu főterén állítottunk fel. 


Negyedik alkalommal tartottunk Pikniknapot Ballószögön. Július 2-án, szombaton a Sportcentrumba vártunk kicsiket, nagyokat egy nyári, közösségi találkozóra.Somogyi Lajos polgármester és dr. Mák Kornél, a megyei közgyűlés elnöke nyitotta meg az eseményt.
Az aktuális tűzvédelmi szabályoknak megfelelően sütögettünk, vagy az otthonról hozott finomságokat fogyasztottuk. Büfék is gondoskodtak róla, hogy éhen, szomjan ne maradhasson senki.Színpadra került a Furfangos Paraván báb előadása, a Vacskamati virágja c. mese. Remek zenét játszott a Vasvarjú zenekar. Illetve a pódiumon szerepelt még egy izgalmas előadás a bolygókról, csillagokról, üstökösökről, s a kíváncsi, kísérletező fiatalok, és idősebbek üstököst is főztek Szűcs Lászlóval, a Planetárium igazgatójával.A sportpályán a gyerekeknek ügyességi játékokat és kapura rúgó versenyt rendeztek a Ballószögi Futball Klub edzői. 18:00 órától pedig egy mozgalmas focimeccsen mérkőztek meg Ballószög Öregfiúi, illetve a Felnőtt és az IFI csapatból álló válogatott.A gyerekek a kézműves foglalkozásokon is részt vehettek. A Thália Szekere Program keretében érkezett Thurzóné Halasi Ágnes és Nagy Netti, akikkel színes, repülő, nyári labdákat lehetett készíteni, illetve Polyák Emesével nemez karkötőket. Zrínyiné Erzsikének köszönhetjük a sok szép arc és testfestést. Bánfiné Icukával fonalból ékszert, illetve a Mozgássérült Fiatalokért Alapítvány képviselőivel Bácskainé Mártikával és Maczkó Istvánnéval rongybabát, kulcstartót lehetett készíteni.A lovaskocsizás most sem maradhatott el, Hajagos József jóvoltából, lovagolni is lehetett Szatmári Alexandra vezetésével. A vizes játékok is nagyon népszerűek voltak, amit Kovács Ildikó bonyolított.Velünk volt a Pikniknapon Morvai József amatőr csillagász is (akivel hajnalban, Ballószög határában a távcsövével figyeltük meg a bolygókat), nappal a Napot, sötétedés után pedig a Holdat lehet szemlélni a távcsövén, illetve sok érdekes információt hallhattunk tőle.Nagyon hálásak vagyunk a sok finomságért a süteménykészítőknek, ami a Jótékonysági Sütivásárra érkezett be a tűzesetet szenvedett Szalai család javára. Szépen el is fogytak a sós és édes sütemények. A gyűjtésbe bekapcsolódott a Magyar Fagyi is, aki a teljes bevételt a jótékonysági programra ajánlotta fel. Köszönjük továbbá a Tü&Pe Cukrászdának, a Ballószögi Futball Klubnak és a Lambada Presszónak, hogy ők is felajánlottak süteményeket a vásárra. 
Szurkoltunk a női vízilabda válogatottnak is, a döntőt kivetítve néztük a helyszínen a Futaszög Egyesület jóvoltából. A várva várt KertMozi indítására megtelt a vetítővászon előtti tér, s egy kedves, zenés animációs filmet néztünk meg Énekelj! 2. címmel.


 A közösségi felmérés eredményeire alapozva került megrendezésre a kiállítás Helvécián a szüreti napok keretén belül, mely 5 napig állt rendelkezésre a látogatók számára, ahol közel 200 fő tekintette meg a kiállítást. A Petőfi Sándor Művelődési Otthon adott helyet az időszakos kiállításnak. 

Hetényi Mária 1997 óta él Helvécián és 2019. évi szüreti napokon első alkalommal nyílt lehetősége, hogy a textil alapú kép – és szobor alkotásait megmutathassa a helyi közönségnek. Távlati céljai közé tartozik, hogy a későbbiekben minél több helyi a művészetek iránt érdeklődő találkozhasson ezzel a különleges technikával és akár el is sajátíthassa.

„ Egy könyv olvasása közben akarva akaratlanul bel kerülsz a történetbe. Ez ugyan az. Itt is amíg foglalkozol egy szoborral, vagy képpel, a történet részesévé válsz, de itt a lelked egy része is belekerül a művedbe.” Hetényi Mária


A tanulókörök célja, hogy az azonos érdeklődési körrel rendelkezők előre egyeztetett időpontban a helyi művelődési házban találkozhassanak, és a tudást egymás számára közvetíthessék. Alkotó kosár néven online, videós bejegyzésekkel jelentkezik a helyi művelődési ház minden csütörtökön 16:00 – i kezdettel.  Az egyes rövid online kézműves foglalkozások lehetővé teszik helyben széles körben az egyes kézműves technikák elsajátítását. 

Az egyes foglalkozások 10 főre kerültek megszervezésre, a jelentkezők 

számára egységcsomagok kerültek kialakításra. Az átvételről átvételi elismervény készült. Az otthon elkészített alkotásokról a fotót a szervezők várják a poszt alá kommentben. Ezen foglakozások népszerűsítése érdekében is készült egy rövid beharangozó videó. 


A 3. Szomszédünnepet 2022. április 30-án rendeztük meg majális keretében. Ennek során a 2020-ban első alkalommal hagyományteremtő szándékkal megrendezett, most pedig már II. Helvécia futásnak nevezett futóversenyt is megtartottuk, valamint sor került hagyományőrző és közösségépítő programokra. 

Az ünnepélyes megnyitó keretében sor került a történeti kiadvány bemutatására, melyet a kiadvány írója és szerkesztője, Hajagos Csaba történész ismertetett.

A  II. Helvécia futás  a regisztrációval, rajtszámok átvételével indult. A rajtszámok előzetes átvételére lehetőséget biztosítottunk előző nap a Helvéciai Polgármesteri Hivatalban is.

Programunkon sokszínű előadásokon vehettek részt az érdeklődők, mely a szomszédos települések közötti kapcsolatot erősítette, hiszen a futásra nagyon sokan jelentkeztek Helvécián kívülről is, és egy emberként szurkoltak a befutóknak a résztvevők. Futóversenyünk megszervezésével a helyi identitás erősítése is a cél, hiszen ez a futás Helvécia településhez kötődik.

A történeti kiadvány ismertetésekor mind a helyi lakosok, mind az idelátogatók képet kaphattak Helvécia történetéről.


Elkészült a  település történelmét az alapítástól  napjainkig bemutató kiadvány. A könyvből az olvasó kép kap arról, hogy milyen nehézségekkel kellett  a lakosságnak megküzdenie, hogyan tudtak ezek ellenére talpon maradni és tovább fejlődni, hiszen mára már 5000 lakosú nagyközségről beszélhetünk.


A tankatalógus lehetőséged ad arra, hogy a korábban rejtett kulturális értékeket, helyi tudást, hozzáértést, tapasztalatot rendszerbe foglalják és nyilvánosságra hozzák, annak érdekében, hogy a helyi gazdaságfejlesztés ennek a tudásnak a birtokában szerveződjön a későbbiekben. Továbbá az azonos érdeklődési körrel rendelkezők tudomást szervezzenek egymásról, amely új együttműködéseket, mikroközösségeket generálhat.

A kiadvány elkészítése során a felhívás mellett a személyes megkeresés bizonyult a legsikeresebbnek. Fontos volt a feltáró munka során az is, hogy egy – egy felkért személy további potenciális szereplőket tudtak ajánlani. A felkérések során minden résztvevő egyenként kitöltötte a szükséges hozzájáruló dokumentumot, melyet a szakmai beszámolóhoz csatoltunk. 

Az elkészült kiadvány, melyet a helyi önkormányzat segítségével valósulhatott meg, több mint 40 példányban kívánják kinyomtatni. Az önkormányzat honlapján, valamint a Petőfi Sándor Művelődési Otthon facebookos oldalán elérhetővé szeretnék tenni a kiadványt. Az érdeklődők továbbá az Információs Ponton is megtekinthetik majd a kiadványt.  


A közösségi felmérés során nagy igény mutatkozott túrázási lehetőségekre a környéken. 

A közösségi akció célja, hogy minél többen megismerhessék a Kiskunsági Nemzeti Park adta természeti kincseket, valamint a települést. 

A járványügyi intézkedések bevezetésével az Ady Endre művelődési Otthonnal közösen arra jutottunk, hogy teszünk egy próbát, hogy a helyi közönség mennyire tudja kihasználni a világháló adta lehetőségeket. A művelődési ház rendelkezik facebook elérhetőséggel, így ezen a felületen keresztül hirdették meg az egyes közösségi akciókat.


A közösségi akció célja, közösen helyi lakosokkal egy népi-közösségi hagyományainkat felidéző, őszi dekoráció elkészítése, mellyel az Ady Endre Művelődési Ház környezetének megszépítése volt a cél! A dekoráció alapanyagait pedig a közösség tagjaitól várták (boroshordó, toboz, makk, őszi falevelek, ősz gyümölcsei, szekér, szalmabálák, venyigebálák, stb.) A délután kellemes hangulatban, az őszt megidézve készült el a csodás dekoráció kicsikkel és nagyokkal egyaránt!


A kiadvány munkálatai során a járványügyi helyzet nagymértékben kihatott. Az idős korosztállyal való kapcsolatfelvétel a legtöbb esetben telefonon történt. Íly módon valósulhattak meg az egyes interjúk. 

A kalendáriummal kapcsolatos feladatok kivitelezésénél a közösségfejlesztő módszertani útmutatót, valamint a helyi viszonyok figyelembe vételét tartják szem előtt. A személyes találkozások, mélyinterjúk elkészítése mindig az egyéni mérlegelést igényel a járványügyi szempontok figyelembe vételével. 

A lakosság felé megtörtént a felhívás a kalendáriumban való részvételre. E mellett a helyi civil egyesületek képviselőit is felkeresték a szerkesztők. A gyűjtőmunka során várják folyamatosan a helyi közösségek, és családi szokások, hagyományok régi írásos és fotós gyűjteményeit. A gyűjteményt a gyermekek rajzaival, alkotásaival szeretnék színesíteni.  

A naptárban hónapra lebontva kerülnek elhelyezésre az írások, hagyományok, események. Az alábbi bejegyzés az önkormányzat online hirdetőtáblájaán, a művelődési ház Facebook oldalán valamint a művelődési háznál is elérhető. 


Kiadásra került Fülöpháza község újságja, melyben a települést érintő aktuális hírek, összegzések, vissza tekintők olvashatók. Az újság 2021. novemberben és 2022. márciusban került 500-500 példányban kiadásra.

A kiadott hírlevelek megtekintése itt! 


A játék az online térben és a község utcáin valósult meg. December 1. napjától egészen Szentestéig, azaz december 24-ig a településen minden nap legalább egy újabb ablakon jelenjen meg kivilágítva a hónap napját jelző szám, akárcsak egy adventi naptáron, ahol minden nap egy újabb ablak nyílik ki. Közeledve Karácsony felé egyre több, Szentestére pedig az összes ablak világítani fog!


Szeptember 24-én a „Kultúrházak éjjel-nappal” programsorozat keretében, kapcsolódva a KHÉN „Juniorok a kultúrházakban” programsorozatához, a Petőfi 200 emlékévhez és az Idősek világnapjához szervezünk programot.

Ennek keretében ünnepeljük a kulturális örökségünket, az identitásunkat és a közösségünk szépkorú időseit, akik még mindig türelemmel és szeretettel tanítanak bennünket, fiatalabbakat. Köszöntjük őket és megköszönjük a kalendáriumhoz nyújtott segítségüket, az adatközlésüket. A visszaemlékezéseik által nyerhetünk bepillantást az értékes múltunkba és válik kézzelfoghatóvá mindaz, amit ők megéltek, amit mi a gyökereinknek nevezhetünk.

Hatalmas érték, hogy fiatalok és idősek, családok, együtt ünnepelhetünk majd ezen a napon.

A projekt várható eredménye:

Az érintett településeken javul a foglalkoztatottság aránya, helyi közösségek alakulnak ki, nő a helyi identitástudat.

http://www.bacskiskun.hu/onkormanyzat/top-megyei-projektek/a-helyi-identitas-es-a-szomszedos-telepulesek-kozotti-kapcsolat-erositese

Megújul honlapunk

feltöltés alatt

 

Sajnálatos módon régi oldalunkat támadás érte.

Az adatok feltöltése aktualizálása az új, biztonságos weboldalra folyamatos.

A hiányzó tartalmakért szíves elnézésüket kérjük! Igyekszünk! 

Üdvözlettel! 

Fülöpháza Község Önkormányzata

Kapcsolat

cimer

Fülöpháza Község Önkormányzata

Telefon:  06 76 377 182

Cím:   6042 Fülöpháza, Kossuth u. 5.

Közérdekű telefonszámok

telefonszámok

Rendőrségi körzeti megbízott Fülöpházán

Varga László 20/539-6720

Lajosmizsei Rendőrőrs központi száma (0-24 órában hívható)

20/539-8440, 76/356-011, 76/555-004

Rendőrség, tűzoltóság, mentők elérhetősége

112-es segélyhívó,

Mentők új központi ügyeleti telefonszáma

1830

Kormányablak Kerekegyháza

Kormányablak

Kerekegyházi Kormányablak

70/436-2981, 76/795-281, 76/795-562, 76/795-563

Közszolgáltatók

Közszolgáltatók

Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.

0676/501-926

kecskemetugyfelszolgalat@dtkh.hu

 

Jóindulat Kft. mint kegyeleti közszolgáltató

0630/963-9222

 

Kijelölt szennyvízszállítási közszolgáltató 

Tohai Zoltán 0620/778-3977

Egyházak

mkpk logo

Katolikus templom

Ruskó Norbert, plébános

0620/823-0599

ruskonorbert@gmail.com

 

mre cimer

Református templom

dr. Kenyeresné Téglási Anna, lelkipásztor

0630/636-5856

teglasianna@reftek.hu

Kalendárium

 

 
H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30