Már az év elején lehetett tudni, hogy a 2024-es évtől újabb előremutató változások lesznek a magyarországi hulladékgazdálkodás terén, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. tevékenysége révén. Az egyik előrelépés, hogy július elsejétől már nem hozhatók forgalomba a PET- és üvegpalackok, alumínium dobozok visszaváltási díjas logó nélkül.
Magyarország is bevezette ugyanis az italcsomagolások visszaváltási rendszerét.
Magyarországon évente legalább másfél milliárd PET-palack kerül forgalomba: a jelentősen megnövekedett műanyagtermeléssel együtt a műanyaghulladékok mennyisége is rendkívüli mértékben emelkedik.
Szinte nem telik el úgy hét, hogy ne érkeznének híradások a műanyagszemét környezetünkre, legfőképp a vizeinkre és állatvilágukra gyakorolt pusztító hatásáról. Nem kell tehát csodálkozni azon, hogy a visszaváltási rendszert több európai ország elindította, mivel általa az egyszer használatos italos palackoknál 90 százaléknál magasabb visszagyűjtési arányt lehet elérni.
Nálunk a MOHU már január elseje után elkezdte telepíteni a visszaváltó automatákat, ám a gyártók lobbiztak a féléves csúszásért, így ugyanis fel tudtak készülni a július elsejei indulásra. Arra lehetett és még mindig lehet számítani, hogy a július elseje előtti beszerzések kifutása miatt, egy átmeneti időszakban egyszerre lesz visszaváltható és nem visszaváltható a polcokon ugyanazokból a termékekből.
Ebben az átmeneti, néhány hónapos időszakban ügyelni kell továbbá a palackokon szereplő logókra, hiszen azok mutatják meg, hogy visszaváltható-e a termék. A raktárakból pedig még mindig kerülhet ki régebbi csomagolású palack, doboz, de szeptember-októbertől várhatóan már csak az 50 forintos logóval ellátottakat árusítják majd. A visszaváltható csomagolást már július elsejétől több mint négyezer helyen tudják fogadni.
Többnyire a nagyobb üzletekbe telepítettek háromezer REpont automatát, továbbá ezer kisebb bolt vagy büfé kézi visszaváltással fogadja a flakonokat. A palackokat, dobozokat nem szabad laposra taposni, épen kell az automatákba helyezni, így fogadja el azokat. Az automaták mellett sok helyütt állnak olyan konténerek is, ahová a nem visszaváltható üvegeket és flakonokat be lehet dobni. Az alumínium és az üveg termékek száz százalékban többször is újrahasznosíthatók, de a PET-palackok csak négy-öt alkalommal, és utóbbiak esetében a technológia is bonyolultabb, mint az üvegnél vagy az alumíniumnál.
A MOHU célja, hogy tízéves intervallumban az eddigi 32 százalékról 65 százalékra növekedjen az újrafeldolgozott termékek aránya, a lerakás ugyanakkor ezzel szemben 51 százalékról 10 százalékra csökkenjen. Már az elmúlt egy évben két százalékponttal tudták növelni az újrahasznosítási arányt, a hulladéknak már kevesebb, mint a felét rakják le. A szelektív vegyes hulladékot azonban még mindig zsákban gyűjtik több mint egymillió háztartásban. A zsák helyett mindenki kap majd kukát, mivel a nyugat-európai tapasztalatok alapján ez növeli a hatékonyságot.
A következő tíz évben várhatóan 185-300 milliárd forintot fektetnek majd be a szelektív hulladékgyűjtés erősítésébe, és 80 hulladékudvart is létrehoznak. Utóbbiból az elsőt már meg is nyitották Esztergomban.
Ezekben a szelektíven gyűjtött hulladék mellett például használt sütőolajat, fáradtolajat, maradék festéket, vegyszert, permetszert, elektronikai hulladékot, elemet, mobiltelefont is le lehet adni.
A teljes hírmondó itt olvasható! (.pdf)
Jó olvasást kívánok!
Agatics Roland
ügyvezető